Lady Bison Tennis wraps up a successful spring season

Nebraska High School Tennis Coaches Association, in cooperation with the Nebraska Coaches Association, announces the Class B All-State Girls Tennis Team for 2018.

First Team
Brianna Liu, Brownell-Talbot/Concordia, Captain
Chloe Dworak, Lincoln Christian
Kiersten Capelle, Omaha Duchesne
Meena Satpathy, Omaha Duchesne
Ameya Kutty, Brownell-Talbot/Concordia
Jane Krueger, Omaha Duchesne

Second Team
Kassidy Michaelis, McCook
Jenna Mu, Brownell-Talbot/Concordia
Sydney Thompson, McCook
Annie Trettel, Kearney Catholic
Cassiddy Beeby, McCook
Haley Potthoff, McCook

Honorable Mention:
Brownell-Talbot/Concordia: Anna Kotula, Aruna Bashir, Cecan Porter, Crystal Huang
Elkhorn: Claire Burford, Sarah Riddell, MacKenzie Greckel
GICC: Katie Maser, Brynn Sealock, Avery Kalvoda, Jenna Lowry, Megan Woods
Holdrege: Katelyn Keffeler, Sarah Sensel, Jacey Jons
Kearney Catholic: Brooke Eschenbrenner, Liza Trettel
Lexington: Brylee Lauby
McCook: Riley Hansen, Sydney Stewart
Norris: Anastasia Krueger, Madeline Star
Ogallala: Kira Mestl, Keyana Hastings
Duchesne Academy: Lesley Lam, Maggie Smith, Lydia Jahn
Omaha Roncalli: Ava Macke
Ralston: Taylor Skiles
Waverly: Madison Tabor, Kaylee Van Ampting, Julia Wingrove, Gwendolyn Prockish.
York: Holly Rockenbach, Nicole Mittman

2018 MHS GIRL’S TENNIS

North Platte Invite-Runner Up McCook Invite-Champions
#1 Singles-Kassidy Michaelis, 5-0, 1st #1 Singles-Kassidy Michaelis, 4-0, 1st
#2 Singles-Haley Pottohff, 3-2, 5th #1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 4-0, 1st
#1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 4-1, 2nd #2 Singles-Haley Potthoff, 4-0, 1st
#2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 3-2, 5th #2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 4-0, 1st #3 Doubles-Kori Uerling/Delaney Jumps, 4-0, 1st

Kearney Catholic Invite-Champions Lexington Invite-Champions
#1 Singles-Kassidy Michaelis, 5-0, 1st #1 Singles-Kassidy Michaelis, 6-0, 1st
#2 Singles-Kylee Hauxwell, 2-3, 4th #2 Singles-Haley Potthoff, 5-1, 3rd
#1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 5-0, 1st #1 Doubles-Syd Thompson/Kori Uerling, 5-1, 2nd
#2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 4-1, 1st #2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 6-0, 1st

Scottsbluff Invite-Champions GNAC-Champions
#1 Singles-Kassidy Michaelis, 4-0, 1st #1 Singles-Kassidy Michaelis, 7-0, 1st
#2 Singles-Haley Potthoff, 3-1, 3rd #2 Singles-Haley Potthoff, 5-2, 2nd
#1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 4-0, 1st #1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 6-1, 2nd #2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 4-0, 1st #2 Doubles-Syd Stewart/Riley Hansen, 5-2, 3rd

Lexington JV Invite-Champions North Platte JV Invite-Champions
#1 Doubles-Rylee Mooney/Kylee Hauxwell, 4-1, 1st #1 Singles-Macy Hill, 2-2, 2nd
#2 Doubles-Jadie Stevens/Megan Hodgson, 5-0, 1st #2 Singles-Megan Hodgson, 4-0, 1st
#1 Singles-Kori Uerling, 5-0, 1st #1 Doubles-Rylee Mooney/Kylee Hauxwell, 4-0, 1st
#2 Singles-Macy Hill, 4-1, 1st #2 Doubles-Jadie Stevens/Elsa Wilcox, 4-0, 1st

Kearney JV Invite-Runner Up GNAC All-Conference
#1 Singles-Kori Uerling, 4-1, 3rd Syd Thompson, Cassiddy Beeby, Haley Potthoff,
#2 Singles-Megan Hodgson, 5-0, 1st Kassidy Michaelis Riley Hansen, Syd Stewart
#1 Doubles-Rylee Mooney/Kylee Hauxwell, 4-1, 2nd
#2 Doubles-Delaney Jumps/Macy Hill, 5-0, 1st
GNAC Academic All-Conference
Syd Thompson, Haley Potthoff, Kassidy Michaelis, Rylee Mooney, Beth Hoyt,
Kylee Hauxwell, Alexis Carney, Kirstin Colloicott, Melinda Gillispie,
Macy Hill, Delaney Jumps, Emily Laurie, Rose Stoney, Makenna Cooper

State Tournament-3rd Place Academic All-State
#1 Singles-Kassidy Michaelis, 2-2, 4th Haley Potthoff, Sydney Thompson
#2 Singles-Haley Potthoff, 4-1, 2nd
#1 Doubles-Cassiddy Beeby/Syd Thompson, 3-1, 2nd All-State Second Team
#2 Doubles-Riley Hansen/Syd Stewart, 3-2, 6th Kassidy Michaelis, Cassiddy Beeby, Sydney Thompson, Haley Potthoff

All-State Honorable Mention
Riley Hansen, Sydney Stewart

Dual Record 13-0/JV 11-0

Hershey 0 McCook 9
North Platte 1 McCook 8
Adams Central 0 McCook 9
Hastings 0 McCook 9
North Platte Invite 2nd Place
Lexington JV Invite Champions
Lexington Invite Champions
Ogallala 0 McCook 9
Holdrege 1 McCook 8
Hershey 0 McCook 9
North Platte 0 McCook 9
Gering 1 McCook 8
North Platte JV Invite Champions
Kearney Catholic 3 McCook 6
Kearney 3 McCook 6
Alliance 0 McCook 4
Scottsbluff 0 McCook 4
McCook Invite Champions
Kearney Catholic Invite Champions
GNAC-North Platte Champions
Scottsbluff Invite Champions
Kearney JV Invite 2nd Place
State-Lincoln 3rd Place